Dr. Kovács Mónika

Bemutatkozó

Dr. Kovács Mónika Erika

„Az élet attól izgalmas, ha új dolgokat teremtünk. Ha folyton a biztonság után kutatunk, az elsorvasztja életerőnket.”
Andrew Matthews: Élj vidáman

1993-ban végeztem a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvosi Karán, majd 1997-ben pszichiátria szakvizsgát tettem. Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben végzett két éves pszichiátriai kórházi munka után a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetében dolgoztam, mint klinikus, kutató, oktató és tréner. 2003-ban tudományos doktori (PhD) fokozatot is szereztem klinikai orvostudományokból. Kutatási területeim a pszichoneuroimmunológia[1], az allergiás betegségek pszichés vonatkozásai, depressziós és szorongásos zavarok, viselkedéstudomány, kognitív-viselkedésterápia és relaxációs technikák, időskorúak mentális egészsége, életminőség-kutatás. Vezető helyettese voltam annak a munkacsoportnak, amely a Williams Életkészségek egészségvédő, betegségmegelőző, stresszkezelő, kommunikációs, kapcsolati és személyiségfejlesztő tréning hazai adaptációját végezte, és jómagam is több száz résztvevőnek tartottam csoportokat. Részt vettem az intézetünk által szervezett – Hungarostudy – utánkövetéses országos reprezentatív egészség- és életminőség-felmérésekben, illetve társszerkesztője és több fejezet szerzője voltam az eredményeket feldolgozó monográfiának. Kutatási munkámat segítette, hogy a prágai Károly Egyetemen elvégeztem egy neves nemzetközi előadók által vezetett egészségügyi informatikai, statisztikai és epidemiológiai kurzust. Az orvosegyetemen orvosi pszichológiát és kommunikációt oktattam a hallgatóknak magyar és angol nyelven. Számos tudományos és ismeretterjesztő publikációt, előadást, közszereplést és rendezvényszervezést tudok a hátam mögött a fenti témákban, illetve több hazai és nemzetközi szakmai társa-ságnak és egészségvédő programnak voltam a vezetője vagy vezetőségi tagja.

2010-ben úgy döntöttem, hogy más területeken is szeretném kipróbálni magam, és meg sem álltam a kaliforniai sivatagig, ahol a Cal-Earth Intézetben szupervályog-építő tanonc, majd oktató lettem. 2011-ben a párommal és az öcsémmel megalapítottuk a Szupervályog & Permakultúra Műhelyt. Jelenleg szabadúszóként tevékenykedem a (környezet)tudatos életmód és a permakultúra, ezen belül is elsősorban az organikus, gyógyító építészet területén. Menet közben okj-s aranykalászos gazda- és kőműves szakmát is szereztem.

A kapocs életutam állomásai között az írás és a tanulás-tanítás, az ÉPítés, azaz a törekvés a test-lélek-szellem EGÉSZ-ségére, a föld és a Föld gyógyítására. A (környezet)tudatos, „off grid” életmód és a permakultúra elhivatottja vagyok, amely nemcsak ettől a beteg(ítő) rendszertől való függetlenedést és a természet közeli, élhető otthont jelenti a számomra, de a szellem szabadságát is.

Hobbijaim és egyben a munkám része is az írás, olvasás és a zene, és mindenféle kézműves dolog: bútorfestés, „mozaikolás”, kertészkedés. Az írás végigkíséri az életemet: iskolai bulikra írt szösszenetekkel, naplóírással indult, majd évekig a szakcikkekre és ismereterjesztő írásokra és könyvekre korlátozódott, de mindig is hívott a próza: így született első „Kacskaringók” blogregényem[2] és az „Angyalhegy ökoutópia” regénysorozat[2:1], illetve a készülő sci-fi novelláskötetem, amelyek befejezését sajnos félre kellett tennem a COVID-ügy miatt. Szárnyait bontogató szépirodalmi munkásságomat, illetve „szupervályogos” könyveimet az angyalhegy.szupervalyog.com/konyveim oldalon mutatom be.

A koronavírus könyv szempontjából releváns publikációim (a teljesség igénye nélkül):


  1. tudományterület, feladata a viselkedési, agyi és immun-gyulladásos folyamatok közötti kölcsönhatások kutatása, megismerése. Az ideg-, a hormonális és az immunrendszert egységes és integrált védekező szuperrendszer részeinek tekintő, a köztük lévő kapcsolatokat kutató interdiszciplináris tudományterület. ↩︎

  2. kereskedelmi forgalomban nem kapható, kis példányszámú magánkiadványok ↩︎ ↩︎